Aydınlıkevler Dolgu Tedavisi

Dolgu tedavisi nedir?

Dolgu tedavisi, çürümüş dişlerin temizlenerek içerisinin özel dolgu malzemesi ile doldurulması işlemidir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve biriken yemek artıkları sonucu oluşan bakteriler diş yüzeyinde birikerek çürüklere neden olur. Yetersiz ağız bakımı ve temizliği sonucu çürümekte olan, yapısı bozulan dişler erken müdahale edilmezse işlevlerini yerine getiremez hale gelir.

Dolgu tedavisi nasıl planlanır?

Dolgu tedavisi öncesinde hastanın diş muayenesi ayrıntılı olarak yapılarak dişteki çürümenin seviyesi tespit edilir. Ardından kişiye uygun dolgu tedavisi planlanır. Dolgunun yapılacağı bölge röntgen ve diğer görüntüleme cihazları ile değerlendirildikten sonra diş içerisindeki çürük boşaltılır.

Boşaltma işleminde dişin içerisi ve çevresi tamamen temizlenir. Dolgu için seçilen malzeme diş hekimi tarafından hazırlanarak temizlenen alana doldurulur. İşlem sonrası hastanın ağız temizliğine dikkat etmesi önemlidir.

Dolgu çeşitleri nelerdir?

Beyaz Kompozit Dolgular

Beyaz kompozit dolgu; dişin rengini düzeltmek, değiştirmek ve diş sorunlarını gidermek gibi çok çeşitli sebeplerle kullanılmaktadır.

Öncelikle hastanın ağız ve diş sağlığı muayenesi yapılarak diş çürüğünün durumu değerlendirilir, çürüğün seviyesine göre temizleme işlemine geçilir. Çürüğün temizlenme işlemi tamamlandıktan sonra beyaz kompozit dolgu uygulamasına geçilir.

Diş çürüğünün temizlendiği oyuk alana doğal ve uygun bir kavis verilerek dolgu maddesinin diş ile uyumlu olması için özel bir ilaç kullanılır. İlaç yapıldıktan sonra hastanın diş rengine uyumlu olarak hazırlanan beyaz kompozit dolgu, hedeflenen bölgeye uygulanır.

Diğer dişlerle uyum içerisinde olması için beyaz kompozit dolgu dişe yerleştirildikten sonra teknolojik araçlar yardımıyla gerekli şekillendirme yapılarak sertleştirilir. İşlem aynı gün içinde birden fazla diş için uygulanabilir. Beyaz kompozit dolgu uygulaması tek gün içinde kısa sürede tamamlanabilir.

Inley - Onley Dolgular

Inley - Onley dolgular diş yapısıyla mükemmele yakın uyuma sahiptir!

Inley – onley porselen dolgular, ileri seviyedeki diş çürüklerinde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılır. Laboratuvar ortamında özel olarak üretilen inley - onley porselen dolgular çürükleri arındırılmış bölgeye uygulanır, anatomik olarak diş yapısıyla mükemmele yakın bir uyum sağlar.

Inley - onley porselen dolgu kron kaplama işlemi ile benzerdir, ancak kron kaplamadaki gibi diş yapısının şekillendirilmesine gerek kalmaz. Öncelikle hastanın ağız ve diş muayenesi yapılır, çürük tespit edilen dişlerin çevresi uyuşturularak çürük alanlar temizlenir, ardından diş yüzeyinde oluşan boşlukların teknolojik araçlarla modeli alınarak laboratuvarda inley veya onley porselen dolgusu hazırlanır.

Dolguların üretimi tamamlanana kadar hastalara geçici dolgu yapılır, sonrasında hastaya inley ya da onley porselen dolgu uygulanır. Inley – onley porselen dolguda doğal diş yapısının korunması ve estetik görünümün sağlanması önemlidir.

Etiketler

İletişime geçmenin en hızlı yolu +90 554 174 70 01 numaralı telefonu aramaktır.
Ücretsiz Randevu Al

  Aydınlıkevler Diş En beyaz renklere ve en estetik dişlere ulaşmak Aydınlıkevler Diş ile çok kolay.

  Aydınlıkevler Ağız ve Diş Polikliniği olarak, verdiğimiz sağlık hizmetleriyle hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini sağlamayı, doktor, sağlık personeli ve altyapımızla, dünyada model oluşturmayı, “Aile Diş Hekimliği” konusunda referans olmayı amaçlayan sağlık kurumlarının arasına girmeyi hedeflemekteyiz.

  Kurumsal Hakkımızda

  Çünkü gülümsemeniz bizim tutkumuzdur.

  Yardım İletişim

  Yeni ve parlak bir gülümsemeye giden yolunuz.

  Canlı Destek